| Share

Blootsvoets rennen is beter

Rennen op blote voeten belast je lichaam minder dan rennen met sportschoenen. (met video)

Rennen op blote voeten belast je lichaam minder dan rennen met sportschoenen. Met loopschoenen landen we altijd eerst op de hielen, en dat veroorzaakt een zwaardere schok. Een internationaal onderzoeksteam kwam tot die conclusie in Nature deze week.

Sportievelingen die zonder schoenen lopen, hebben de neiging eerst het voorste deel ofwel eerst het platte deel van de voet op de grond te plaatsen. Daardoor ondergaan hun gewrichten bijna geen schokken. Hardlopers met verende schoenen laten hun voet vaker op de hiel landen. Hoe zacht de zool van de schoenen ook is, het veroorzaakt telkens een harde klap. Blootsvoets-lopers hebben volgens de onderzoekers minder risico op overbelasting, de zogenoemde repetitive strain injuries. Net zoals professionele hardlopers, omdat die met schoenen hebben geleerd met de voorvoet te landen.

'De mens doet al miljoenen jaren aan harlopen, maar de moderne loopschoen is een uitvinding van de jaren zeventig van de vorige eeuw', zegt evolutiebioloog Daniel Lieberman van Harvard Universiteit. Onze schoenen lijken dus de manier waarop we lopen te hebben veranderd, en zouden dus ons lichaam meer hebben belast. Hij en zijn team lieten voor hun studie vertraagde video-opnames maken van geschoeide en ongeschoeide amateurlopers uit de Verenigde Staten en uit Oost-Afrika.

Ondanks de schoenen incasseert driekwart van de moderne joggers bij elke pas twee tot drie keer hun lichaamsgewicht. Die impact krijgt de loper 600 keer per kilometer te verduren. Dat eindigt bij minstens 30 procent van de amateurlopers in blessureleed.

Lieberman raadt wel niet aan de loopschoenen aan de haak te hangen. 'Als je al je hele leven op schoenen loopt, zijn de spieren in het onderbeen niet aangepast aan blootsvoets lopen.' Maar je kunt met enige oefening wel een blootvoetloper worden. Op zijn website geeft Lieberman tips. (rvb)



Reageer via Facebook